20. Sürmeli Festivali Kültür Oda Sohbbetleri Yozgat

Ömer Sabri Kurşun

  •  

04.08.2019 tarihinde Yozgat Belediye Başkanlı katkıları, Yozgat Yazar Şair ve Edebiyatçılar Derneği ‘Yoyşed’ / Yozgat Sürmeli Kültür ve Sanat Derneği ‘Yofsad’ in işbirliği ile birlikte düzenledikleri,
2019 yılı “Sürmeli Festivali” kapsamında ‘Konakta Şiir ve Müzik’ programına İzmir Sanat camiası, şahsım ve İzmir Şairler ve Bestekârlar derneği adına katılımımla ilgili değerlendirme ve açık teşekkürümdür.
****
Her şehrin kültür, sanat, edebiyat alanında; o şehrin, emzirildiği topraklarında ikamet etmiyorsa bile yetiştirdiği değerleri vardır. Ülkemizin kültür sanat etkinlikleri haritasına bakıldığında kendi değerleri öncülüğünde ve el birliği ile gerçekleştirilen organizasyonlar hep daha çok ilgi görmektedir. 
Hem kendi yetiştirdiği değerlerine vefa örneği hem de başka illerden davet edilen ehil kişilerle birlik beraberliği ve dayanışmayı artırıcı bir olgudur.

Bu anlamda da Yozgat’ın önde gelen Kültür ve Sanat derneklerinden birisi olan “Yozgat/ Yazar Şair ve Edebiyatçılar Derneği” ‘Yoyşed’ ile bağı bulunan Türkiye’deki Kültür Sanat derneklerinin, Yazar, Ozan, Âşık ve Şairlerin de Yozgat Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 2019 yılı “20’nci Uluslararası Sürmeli Festivali” kapsamında ‘Konakta Şiir ve Müzik’ programı ve edebiyat şölenine davet edilmesi Yozgat Yazar Şair ve Edebiyatçılar Derneği Başkanı Âşık Salim Gülbahce’nin gösterdiği bir vefa örneği idi…

 

İşin ehilleriyle hareket etmek hem kültür ve sanatın gereğidir hem de daha manidardır. Bırakın büyük şehirleri, bunu yapabilen Yozgat gibi iler bugün seslerini, nüfusu kendinden kaç kat büyük şehirlerden daha çok duyurabilmişlerdir. 
Sırf adet yerini bulsun diye yapılmamalı bu tür organizasyonlar, yoksa halk kendi kültürünün öz değerleri olan Şair, Yazar, Ozan, Aşık ve sanatçılarıyla tanışmamış olur. Çünkü şehirlerimizin kültür ve sanat mirasının belgeleridir bu tür etkinlikler.

Yozgat bunu büyük ölçüde başarabilmiş bir kentimizdir. Bu Şölen başta Yozgat kültürü olmak üzere bölgenin ve Ülkemizin kültürüne ve sanatına değer katmaya devam ediyor ve etmeye de devam edecek görünüyor bu muhteşem kadroyla ve şehrine, Ozanına, Aşığına, Şairine, Yazarına sahip çıkan bu ilimizde.

İnsan ki hayatı kadar değil hayali kadar yaşar. Buna öncülük yapan dostlarımızın da büyük hayalleri var. Hayallerine iyiliklerinden, güzelliklerinden yansıyan bu neşe ile orada, bir birlik beraberlik bir edebiyat hareketi başlatmışlar önce kendi aralarında-ki iki dernek ‘Yoyşed’ ve ‘Yofsad’ yıllardır aynı çatı altında- Yozgat merkezli olarak Türkiye’ye hizmet veriyor.

Değil mi ki insan iyilik yolunda gayreti kadar insandır. Öyle ki dostlarımızın gayretleri her geçen gün daha da büyüyor herkesin iyilik yapmak için vakit bulamadığı bir zamanda…

Dört gün süren, benimse gidiş/ geliş yirmi sekiz saat süren ve bir gün kalabildiğim 2019 yılı “Sürmeli Festivali” kapsamında ‘Konakta Şiir ve Müzik’ programı dostlarla ‘şiirlerin bahane dostlukların şahane’ olduğu kavuşması bir o kadar hoş olan ama ayrılması hüzün olan bir daha ki etkinliklerde görüşmek dilekleriyle sonlandı. 
Mevsim yaz olmasına rağmen Yozgat’ın o tertemiz havasında gecesi soğuktu, bizim bu aylarda İzmir’de alışmadığımız tarzda. 

 

Fakat Yozgatlı dostlarımızın sıcak tebessümüyle, elleri, tenleri üşürken gönülleri yanan biz Şair/ Yazar, Ozan/ Âşık dostlarımızın yüreklerin dostluklarını kâğıtlara yazıp sığmayacak kadar taştı.

Bu tür organizasyonlar tabi ki sadece bir kurumun kendi personeli ile yapabileceği bir şey değil. Bunun sivil toplum, medya, kamu kurumları ayağı var. Bunu hiç ihmal etmemek gerek…

 

Birlik ve beraberlik içinde gecen başta şehrim İzmir’i, şahsımı, derneğim İzmir Şairler ve Bestekârlar Derneğini temsilen’ Yoyşed’ Başkanı değerli dostum Sn. Âşık Aşık-Salim Gülbahçe’nin nazik daveti üzerine katıldığım, katıldığım “Konakta Şiir ve Müzik” şöleninde” Sayın Rıfat Çakir hocamızın muhteşem sunumuyla ve coşkuyla, Sn. Orhan Cinarhocamızın anılarımızda saklayacağımız fotoğraf ve video çekimleriyle taçlanan bu organizasyonda emeği geçen Yozgat Belediye Başkanımız Celal KÖSE ve Fadime SOLMAZ şahsında müdürleri, personeli ve ekibini, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet KARADAĞ, Hüzni Baba konağında bizleri ağırlayan Sayın Önder YAŞAR ve personeline ve tüm emeği geçenlere ve katılımcılara son olarak Yoyşed Başkanım Sn. Aşık Salim Gülbahce’ye ve Başkan Yardımcısı Sn. Nuh Şahin hocama, dernek yönetimi ve üyelerine, Yofsad Başkanım Sn. Cemil Arslan’a, dernek yönetimi ve üyelerine, tüm Yozgat halkına, İzmir, şahsım ve dahi derneğim adına teşekkür eder, kadir bilir engin gönüllerinize kalbi şükranlarımı arz ederek saygılarımı iletir, gönül derunundan en derin sevgilerimi, saygılarımı sunarım., Her birinize ayrı ayrı sağlıklar ve engin mutluluklar diliyorum. Başarı dolu nice güzel şölen ve etkinler geçirmenizi dilerim… Ömrünüzün huzur içinde şiirler tadıyla geçsin isterim… Sevgi ve muhabbetle

İzmir Şairler ve Bestekârlar Derneği adına
Şair/ Yazar 
Ömer Sabri Kurşun

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar