20 .Sürmeli Festivali Kültür Oda Sohbetleri Etkinliği

 Haber : Ahmet Sargın

Konakta Şiir Edebiyat Muhabbeti.
 
Sürmeli Festivali proğramı kapsamında Hüzni Baba Konağında Şiir ve Edebiyat Sohbetleri vardı. Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği ile Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneğince düzenlenen programa Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, Başkan yardımcıları, Belediye Kültür İşleri Müdiresi Fadime Solmaz ve Yozgatlı şair, yazar, aşık -ozanlar katıldı. Geniş katılımın yaşandığı Hüzni Baba Konağı Şiir ve Edebiyat sohbetlerinde birer konuşma yapan Milletvekili Yusuf Başer ve Belediye Başkanı Celal Köse Yozgatlı şair ve yazarların yanında olduklarını dile getirerek, söz ve sanat ustaları arkadaşlarımıza her türlü desteği vermeye hazırız dediler. Aşık ve ozanların sesine kulak verip onları coşkuyla alkışladılar. Sunuculuğunu hemşehrimiz Rifat Çakır’ın yaptığı Konak şiir ve edebiyat Sohbetleri usta sanatçı Turan Gürel’in sazı eşliğinde devam etti. Şairler şiirlerini yorumladı, aşık ozanlar deyişleri ile katılıp programın ilgiyle takip edilmesini Sağladılar. Araştırmacı yazar Yusuf Karakaya, Ertuğrul Kapusuzoğlu, Sanatçı Dostu Orhan Çınar, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Pehlivan Uzun ve yazar Rivahi Kalay da katılımcı konuklar arkasındaydı. Yozgat Şairler ve Yazarlar Dernek Başkanı Ahmet Sargın ve Bozok Edebiyat Kültür Sanat Derneği Başkanı Songül Yurdagül bir konuşma yaparak katılımcılara ve Yozgat Belediyesine teşekkür ettiler.Geniş katılımın olduğu program ilgiyle takip edildi ve büyük beğeni topladı.
 
Konak Şiir Sohbetleri Dolu Dolu Geçti Sürmeli Festivali Kapsamında düzenlenen Hüzni Baba Konağı “Şiir ve Edebiyat Sohbetleri” yoğun ilgi gördü ve dolu dolu geçti. 2.3 ve 4 Ağustos günlerinde devam eden ve üç Ayrı kültür Derneği tarafından düzenlenen şiir -edebiyat Sohbetleri Festival programının ilgiyle takip edilen önemli bir etkinliği oldu. Yozgatlı Şair ve Yazarların organize ettiği Konak şiir -Edebiyat Sohbetleri Hüzni Baba Konağında yapıldı. Programa Yozgat ve ilçelerinin yanı sıra Ankara’dan da katılan konuklar vardı. Sazın sözün dile geldiği şiir ve edebiyat Sohbetleri coşkulu anlara sahne oldu. Yozgat Sarıkayalı Sanatçı Turan Gürel’in sazı ve sözüyle eşlik ettiği programın sunuculuğunu usta Sunucu Rifat Çakır yaptı. Programda Aşık Kadir Öğren, Rıza Doğangönül (Topal Paşa), Aşık Rıza Kaygusuz saz eşliğindeki deyişleri büyük beğeni topladı. İlahi sanatçısı Recep Kunduz’un seslendirdiği güzel eser de programa renk kattı. Programın Ankara dan konukları da vardı. Hemşehrimiz, Rifat Çakır, Şair-sanatçı Murat Duman, Kırıkkale Üniversitesi öğretim Görevlisi Pehlivan Uzun ve Fotoğraf ustası, sanatçı dostu Orhan Çınar misafir konuklarımız arkasındaydı. Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Hüzni Baba Konağı şiir ve edebiyat sohbetinin Yozgatlı konukları da: Araştırmacı Yazar Yusuf Karakaya, Eğitimci şair İdris Çetin, Ekrem Gürer, Yusuf Koç,İsmail Salman, şair Osman Yüksel, Murat Erciyes, Hüdai Yavuz, Arzu Karademir,Emre Akdağ, Rivahi Kalay,Songül Yurdagül (Bozok Edebiyat Derneği Başkanı), Şaban Demir, Şahin Bağcı,Hacı Yiğid, Mustafa Köksal konuklar arkasındaydı. Yozgat Millet Vekilimiz Sayın Yusuf Başer, Belediye Başkanımız Celal Köse, Başkan yardımcıları, Belediye Kültür İşleri Müdiresi Fadime Solmaz da programın Onur konukları arasında idi. Sazın, sözün ve sanatın dile geldiği programda şiir yorumları yapıldı, türküler söylendi, ozanlar deyişleri ile konukları coşturdu.. Yozgat Şairler ve Yazarlar Dernek Başkanı olarak yaptığım konuşmada: Neden şiir ve edebiyat sohbetlerinde ısrar ettiğimizi, amacımızın ve hedefimizin ne olduğunu dile getirmiş oldum.
Tenkit ve eleştiriye rağmen bunca insana yön verdik, bir araya getirdik, sanat ve edebiyat adına güç birliği oluşturduk demiştim…Bunun amacı ve önemi üzerine yaptığımız konuşma bir anlamda da bir sitemin feryadı idi… Yozgat Sürmeli Festivali Konak şiir Edebiyat Sohbetleri Dolu Dolu geçti, Yoğun ilgi gördü. Başta Belediye Başkanımız Celal Köse olmak üzere, ekibine, Kültür Müdiremiz Fadime Solmaz Hanımefendiye, Konak sorumlusu ve çalışanlarına, programa katılan tüm şair yazar konuklarımıza, Sanatçı Kardeşim Turan Gürel’e, Sunucu hemşehrimiz Rifat Çakır ve ekibine teşekkür ediyor Şükran’larımızı sunuyoruz.
1
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar