ESKİ ALUCRA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DURMUŞ CANI ZİYARETİMİZ

DSC_0465ESKİ ALUCRA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DURMUŞ CAN’I ZİYARETİMİZ

Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapıyor ve ona bağlanan birim Meslek Liseleri.Bir çalışma içinde olduklarını,proje hazırladıklarını ve bunu ulusal basıda paylaştıklarını belirtiler.Yazıyı bize ileterek siz değerli hemşerilerimizle paylaşmak istedik,bundan sonra daha sık buluşarak Ankarada’ki  Alucralı hemşerilerimizle buluşmayı,tanışmayı ve kaynaşmayı hedef alan bir oluşum için görüş birliğine vararak Halk Bank Genel Müdür Yard.Sayın Selehattin Süleymanoğlu ve Eski Millet vekilimiz Yavuz Köymen Bey’den randevu talep ettik,olumlu yanıt aldık bu çalışmalar hakkında gelişmeleri siz değerli hemşehrilerimizle paylaşacağız.Ankara 11.icra Hakimliği memuru   Sayın Mükerrem Kaptı Beyi ziyaretimizde bu düşüncemizi ona da açarak görüşlerini aldık.bir şeyler başarabilirsek inanıyorumki Alucramız adına çok yararlı bir gelişme olacak.

Resul Çınar ın başlattığı bu oluşuma bizler katkı veriyoruz ve Alucralı hemşehrilerimizi  daha yakından tanımayı hedefliyoruz inşallah başarılı bir çalışma olur.          Orhan Çınar.

DURMUŞ CAN HOCAMIZIN  ARKADAŞLARI İLE PAYLAŞTIĞI PROJE SES GETİRDİ

Gençlerimizin Geleceklerini Kurmalarına Destek Veriyoruz

Mesleki ve Teknik Eğitimin tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca 2007 yılında başlatılan çalışma kapsamında il ve ilçelerde oluşturulan tanıtım ve yöneltme komisyonları çalışmalarını sürdürüyor.

Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenim görmelerine imkan hazırlamak ve tüm geleceklerini etkileyecek meslek seçiminde doğru karar vermelerine yardımcı olmak için görevlendirilen komisyonlar, ilköğretim 7, 8 ve ortaöğretim 9. ve 10.sınıf öğrenci, veli ve öğretmenlerine bugüne kadar yüzden fazla etkinlikle ulaştılar.

Arzu ATAŞ, Bilsel AYKOL ve Yeşim TÜRKCAN’dan oluşan “Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tanıtım ve Yöneltme Komisyonu” bu projenin tanıtımı için bugüne kadar oldukça kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi.

Şube Müdürü Durmuş CAN genç nüfus yapısına sahip Türkiye’nin, bugün, mesleksizlik ve nitelikli personel eksikliği sorununu tartıştığını belirtti. CAN; “İşsizliği önlemek, diğer ülkelerle rekabet edebilmek, AB ülkeleri arasında mal ve hizmetlerin serbest dolaşımında ülkemizin insan gücünün değerini koruyabilmek, ekonomik alanda üretimi artırmak, sadece alan ve kullanan değil, üreten ve satan ülke olabilmek için mesleki eğitimin giderek daha fazla önem kazanmaktadır.” dedi.

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet YILDIRIM’ da doğru meslek seçiminin bireyin hayatında verdiği en önemli kararlardan biri Olduğunu belirtirken; “Gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde dönüm noktası olan doğru meslek seçimi, kişinin tüm hayatının kalitesini ve mutluluğunu etkiler. Bireyin hayatının üçte biri mesleki etkinlikleri içermektedir. Meslek, sadece bir para kazanma, geçim sağlama yolu değil, belki bunlardan da önemlisi bireyin kendini ifade etme, kendini gerçekleştirme yoludur. Ayrıca, seçimin sağlıklı olması; bireyin kendini ve meslekleri objektif olarak tanıyabilmesine, bilgi toplamasına, karar verme becerilerini geliştirebilmesine, kararları için plan yapabilmesine ve uygulayabilmesine bağlıdır” dedi.

Üç kişiden oluşan Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtım ve Yöneltme Komisyonu, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet YILDIRIM ve Şube Müdürü Durmuş CAN’ın projeye verdikleri destekle bugüne kadar;

Geçen yıl bu çalışmalar kapsamında yaklaşık olarak 35.000 öğrenciye program alan hakkında bilgilendirme ve danışma çalışması, kurum ziyaretleri, aile seminerleri, mesleki ve teknik eğitimi tanıtıcı seminer, konferans, bilgi şöleni, panel vb etkinlikler yapılmıştır.

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtım ve Yöneltme Komisyonu bu yıl en önemli projesi olan “Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Tanıtım Semineri ve Gezisi” programına 15 – 19 NİSAN 2013 tarihleri arasında start veriyor.

Yenimahalle ilçesi ve Ankara’nın diğer ilçelerinde öğrenim gören ortaokul 8. Sınıfı öğrencilerinin yararlanabileceği seminer 5 gün devam edecek ve günde 250 öğrenci olmak üzere toplam 1250 öğrenci seminerden yararlanabilecek.

Programa katılan öğrenciler, önce seminere katılarak bilgi alacaklar, ardından GATEM ve Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi Motor atölyeleri gezdirilecek.

ÖNEMLİ BİR SEKTÖRDE ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ KARŞILANACAK

Bu proje ile Dünyada ve Türkiye’de lokomotif sektörlerden biri olan otomotiv sektörünün her dalında (Yan sanayi ile birlikte, akaryakıt istasyonları, reklam ve sigorta hizmetleri, oto kiralama şirketleri, karayolu taşımacılığı ve otopark hizmetleri, yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler gibi) ihtiyaç duyulan teorik ve pratik bilgilerle donanmış teknik eleman yetiştirilmesi hedeflenirken, kendi alanında üniversite okumayı düşünen, kısa yoldan meslek sahibi olmak isteyen, motorculuk mesleğini seven, el becerisine sahip ve sanayi alanında çalışmak isteyen her öğrenci için iyi bir eğitim öğretim ortamı sağlanıyor.

PROJE SAYESİNDE ÖĞRENCİLER İŞ HAYATINA ATILMAKTA SIKINTI YAŞAMAYACAKLAR

Bu projeye katılarak, teknik eğitim alan öğrenciler, mezun olduklarında sanayi alanında iş hayatına kısa sürede başlayabilmekte, otomotiv dalında eğitim veren iki yıllık yüksekokullara giriş avantajını kazanmaktadır.

Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında birinci sınıfın sonunda istenen şartları gerçekleştiren öğrenciler, “Teknik Liselere” geçebilmekte, iş hayatına tekniker olarak da atılabilmektedir.

Projeye katılımın, projenin tanıtımı ile bağlantılı olduğunu ifade eden Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tanıtım ve yöneltim komisyonu, çocuklarına bir meslek kazandırmak isteyen velileri, çocukları ile birlikte 15 Nisan’da başlayacak seminer ve geziye katılmaya davet ediyor.

Bu yazı Sabah Gazetesi Ankara sayfasında yaınlandı.

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar