Ankara Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği -Aksed 15 Eylül, 14:21 •

GÖNÜL DOSTLARIYLA RÖPORTAJ

ORHAN ÇINAR

Aksed Sanat

olarak birinci buluşma gücü şiirdi elbette. Ama sadece şiir değildir sanatın yüzü. Şiir birleştirir herkesi, edebiyatın ve sanatın diğer dalları gibi. İnsanlar sanatın gücü ile hayata bağlanır, hayata tutunurlar. İşte öyle bir sanat var ki; bütün sanatların aynasıdır. Fotoğrafçılık. Hangi sanat alanı içinde ihtiyacınız olmasın ki fotoğrafa. Anları geleceğe hatıra olarak bırakan bambaşka bir alan. İşte bu hafta röportajımıza farklı bir bakış açısı getirdik. Ankara’dan tanıdığımız değerli bir yürek. Katıldığı sanatsal faaliyetleri de fotoğraflayarak daha çok sanatsevere ulaştırma gayesinde olan ve bu işi aşkla yapan koca yürekli bir adam! Orhan Çınar…

Uzun yıllardır tanıdığım bu müstesna isim ile muazzam bir söyleşi oldu. O halde sözü uzatmayalım ve Orhan beyle yapılan sohbetimize dönelim.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Öncelikle hoş geldiniz diyor ve söyleşimizin başlangıcında bir iki cümleyle sizi tanımak istiyoruz. Kimdir ORHAN ÇINAR ?

ORHAN ÇINAR: Hoş bulduk Kardeşim.Bu güzel röportaj için sizlere çok teşekkür ediyorum. 1953 yılında Giresun ili Alucra ilçesi Çalgan köyünde doğdum. Yedi kardeşin dördüncüsüyüm. 1973 yılından itibaren Ankara’da ikamet etmekteyim, dört çocuk babasıyım, yüksekokul mezunuyum. Bir sanat kurumundan 37 yıl çalıştıktan sonra temmuz 2018 yılında emekli oldum, fotoğraf sanatçısıyım. (Biyografi uzun olduğu için buradan hepsini yazma gereği duymadım merak edenler olursa www.orhancinar.com.tr sitesinden devamını okuyabilirler .)

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Fotoğraf çekmeye nasıl başladınız. Sizi etkileyen en büyük etken neydi?

ORHAN ÇINAR: ‘Bir sanat kurumunda çalıştığım için sahne provaları, temsiller, atölye çalışmaları, turneler ve gidilen yerlerin müzeleri, tarihi yerleri bana ilham kaynağı oldu. Ve böylece bir yol haritası çizildi hala bu yolda yürüyorum.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Ailenizde sanatın herhangi bir alanıyla ilgilenen var mı?

ORHAN ÇINAR: Ailemizde sanatla uğraşanlar var. Kardeşim desinatör ressam, ağabeyimin oğulları biri tiyatro sanatçısı, birisi sinema yapımcısı (Senarist ve Yönetmen Deniz Çınar) Dayımın torunu dünyaca ünlü bir İlizyonist.(Oğuz Engin)

Şair ve Ortanca Sanat dergisinin imtiyaz sahibi İbrahim Engin Fordugil de kuzenim (dayı oğlu) olur.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Hangi meslek grubundasınız ve çocukluk hayaliniz midir? Ya da hangi meslek grubu içinde olmak isterdiniz.

ORHAN ÇINAR: Sanat Kurumunda uzman Memur olarak çalıştım, son sekiz yılımı sanat teknik müdürlüğünde idareci olarak çalıştım. (Opera ve Bale oyunlarının dekorlarının yapıldığı atölyede dekor boya atölyesi şefi olarak çok değerli ressam, dekoratör, kostüm kreatörleri ile uzun yıllar keyif alarak çalıştım. Sanırım tercihim yine bu çalışma grubunun içinde olurdum çünkü kendi isteğimle seçtiğim bir meslek grubu.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Fotoğraf çekerken neyi dikkat alırsınız. En çok hangi kareleri yakalamak istersiniz?

ORHAN ÇINAR: -Işık,ortam ve fotoğraf çekiminin altın saati zaman dilimini dikkate alırım. İnsanları doğal halleri ile ve Balerin ve Baletleri dans ederken en güzel anlarını yakalamak isterim. (Bu karelerde çektiğim binlerce fotoğrafa yansımıştır.)

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Sizin için en önemli unutamadığınız bir çekim anınız var mı?

ORHAN ÇINAR: Opera ve Bale temsillerinde fotoğraf çekmek yasak seyirciyi rahatsız etmemek maksadıyla ama bizlerde o temsil anını fotoğraflamak için her riski göze alarak Cumhurbaşkanlığı locasından görevimizi yapmaya çalışmak zorundaydık. Bu temsillerde yaptığım fotoğraf çekimleri anıları gerçekten çok güzeldi.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Bir sanatçı sanatını icra ederken (şair şiiri, ressam resimi vs…) en çok neye dikkat etmeli.

ORHAN ÇINAR: Bir sanatçı öncelikle en sevdiği mesleğini icra etmelidir. Evet bazı yetenekli kişilerin on parmağında on marifet var ama en yetenekli olduğu dalda odaklanmalı, olumlu veya olumsuz eleştirilere özveri ile yaklaşmalı, pozitif düşünmeli, her düşünce ve meslek grubu dostlarına saygı göstermeli.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Yazışmalarınızda Türkçe kullanımına önem veriyor musunuz? Sizin için Türkçe ne kadar önemli?

ORHAN ÇINAR: Yazışmalarımda Türkçe kullanımına gerçekten çok önem veririm ve buna uyan dostlara hep saygı duyarım. Bazı yöresel şive ile yazılan şiirlere de saygı duyarım ama Güzel Türkçemizin katledilmesine gerçekten gönlüm razı değil.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Kitaplarla aranız nasıldır?

En son hangi kitabı okudunuz? En çok tavsiye edeceğiniz kitap hangisi olurdu?

ORHAN ÇINAR: Kitap okumayı çok severim roman, hikâye, şiir… Onlarca kitabım var, şiir kitabı epeyce çok, imza günlerinde parayla aldığım veya şair arkadaşlarımın imzalayıp armağan ettiği kitaplar belki beş yüz âdetin üstünde.

En son okuduğum hala devam eden Mevlana’nın Mesnevisi 804 sayfa.

Kitap tavsiyem şöyle olurdu ayırım yapmadan tüm yazarların. Şairlerin roman, hikâye, şiir kitaplarını herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Okumak, okumak, okumak…Tüm çabamız bu olmalı.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Sizi etkileyen sanatçılar kimlerdir?

ORHAN ÇINAR: Kemal Tahir, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Ahmet Kutsi Tecer ,Ozan ArifZJohn Steinbeck,Lev Tolstoy…vs. (Özellikle meslek konusunda Ara Güler)

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Gençlerimizi edebiyata ve sanata kazandırmak için neler yapılabilir?

ORHAN ÇINAR: Biliyorsunuz sanat okulları, fakülteleri var buralarda yetişenler o öğrencilik yıllarında ne kadar yeterince kendilerini yetiştirebiliyorlar gerçekten çok zor ve imkansız bu yüzden bazı istisnalar hariç yani üstün yetenekli gençlerimiz, çoğu gençlerimiz yetersiz kalmaya mahkum ediliyor adeta. Önerim kültür sanat dernekleri, sanat akademileri bu yönde öncü olurlarsa açılan kurslar. Seminerler, sergiler gibi etkinliklere bu gençlerimizi yönlendirebilirsek, öncülük yapılırsa sanat adına, gençlerimiz adına ve geleceğimiz adına büyük kazancımız olur.

.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Sizin yazdığınız ya da başka bir şairin eseri olabilir. Sizi bu hayatta anlatan en doğru şiir ya da dizeler hangisi?

ORHAN ÇINAR: Benimde şiirlerim var,15 yıldır şair dostlarımın arasındayım, onların etkinliklerindeyim, onlardan çok şey öğrendim, çok dostlarım oluştu yurt genelinde,çok anılarımız oldu. İlk yazdığım şiirimi siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum.

SILA ÖZLEMİ

Ankara’dan çıktım yolum çok uzun

Yıllar var ki hep bu anı özledim

İçimi kapladı tatlı bir hüzün

Ben sılayı ben sizleri özledim

Kırıkkale Çorum Samsunu geçtim

Bir gün mola için Fatsa’yı seçtim

Varmadan sılamın derdine düştüm

Ben sılayı ben sizleri özledim

Dereli tam dere kümbeti geçtim

Eğri belde çeşme soğuk su içtim

Karahisar Alucra yoluna düştüm

Ben sılayı ben sizleri özledim

Yeşil çimen derler fındıklı bele

Geçmeden saptım soldaki yola

Gurbette satmadım kendimi pula

Ben sılayı ben sizleri özledim

İşte sılam aynen öyle duruyor

Komşularım geldi haber soruyor

Maziyi andıkça derde dalıyor

Ben sılayı ben sizleri özledim

Gelini kızları ekin biçiyor

Otunu dikeni tek tek seçiyor

Akıllardan ne hülyalar geçiyor

Ben sılamı ben sizleri özledim

Yazma Çınar yazma bu kadar yeter

Sılamın hasreti ölümden beter

Zaman gelir bir gün bu hasret biter

Ben sılamı ben sizleri özledim.

2008 Ankara Orhan Çınar

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Biraz da bize gelelim. Aksed Sanat ile nasıl tanıştınız?

ORHAN ÇINAR: Ankara’da yapılan şiir dinletilerine Yavuz Kayacık arkadaşımızın önerisi ile katılmaya karar verdim, bu dinletilerde Yanık Ahmet Şahinoğlu ile tanıştım, onun ‘Sizlerden sizlere şiir dinletisi)isimli haftada bir defa Cuma günleri yaptığı şiir dinletisinin müdavimi oldum,çok değerli dostlarla tanıştım,bu dinletilerde çektiğim fotoğraf ve videoları sosyal medyaya paylaşmaya başladım.Ankara’da birçok dinleti olduğu için o etkinliklere gitmeye gayret gösteriyordum,şair dostların imza günler gibi vs. Sanırım bu güzel etkinliklerde Aksed ile tanıştım,çok başarılı etkinlikleri oluyordu Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA önderliğinde ve böylece tanıştım yıllar önce Aksed ile.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Aksed Sanat projelerini nasıl buluyorsunuz, sizin önereceğiniz bir proje var mı?

ORHAN ÇINAR: Sizlerin projelerinizi takdir ediyorum inşallah başarılı olursunuz, bu işlere bulaşmak bir gönül işi,herkes taşın altına elini koyarsa başarılar arkadan devam eder. Benim önereceğim projeler olabilir tabi ki ama yüz yüze geldiğimizde konuşuruz inşallah.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Aksed Sanatın sosyal ve sanatsal projeleri içinde aktif yer almak ister misiniz?

ORHAN ÇINAR: Tabi ki olmak isterim. Sanata faydalı olmak mutlu eder.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Bugüne kadar bir sergi açtınız mı? Böyle bir planınız var mı? Çektiğiniz fotoğrafları insanlar nereden görebilir?

ORHAN ÇINAR: Fotoğraf sergisi açtım Ankara Ulucanlar Cezaevi Sanatsokağı sergi salonda 2014 yılında Emine Şahman Hanımla. Ben Ankaralı Şair ve Ozanların fotoğraflarını, birde yurdumuzun bazı bölgelerinden çektiğim fotoğrafları kullanmıştım 130 fotoğraf vardı sergide olumlu eleştiriler almıştım dostlarımdan. Bazı karma sergilere de katıldım. Fotoğraflarımı Dostların Facebook sayfamdan görebilir, albümlerimde 2008 yılından bu güne kadar gittiğim etkinlik, gezi,turne fotoğraflarımın hepsini görebilirle,fotoğrafları kaynağını göstererek alabilirler ve kullanabilirler.

Soru M.Çelebi Çetinkaya: Şu ana kadar sohbetimizi okuyan ve bizlere eşlik eden dostlara son olarak ne söylemek istersiniz?

ORHAN ÇINAR: Ben bizleri okuyan, bizlere eşlik eden tanıdığım ve tanımadığım tüm Dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.İnşallah pandemi dönemi çabuk biterde bu güzel insanlar ile yine güzel etkinliklerde bir araya geliriz.Bu güzel söyleşiyi sizinle yapmak bana büyük bir mutluluk verdi.Siz değerli kardeşim Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA nezdinde tüm Aksed Ailesine ve sanatsever Dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

İnsanı, fotoğrafı ve hatta şiiri konuştuk Orhan beyle. O aslında iyi bir gözlemci. İyi bir değerlendirici. Tecrübe ve deneyimlerinden de faydalanmak istediğimiz bir bilgin. İnsanları ayırmadan, fikir bulantısına sokmadan seven, insanca seven bir yürek. Bu güzel sohbet için Orhan Çınar ağabeyimize çok teşekkür ediyoruz.

Onun nezdinde siz değerli dostlarımıza da sevgi ve selamlar olsun.

Proje:Aksed Sanat

Proje Sorumlusu: Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA

Ankara Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği -Aksed

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar