Zühtü Aydın anısına(vefatından önce yaptığım söyleşi)

 

Ben onu çok yıllar önce tanımıştım,evlerimizin yan yana yani komşu olmamız dolayısı ile köyde onlarla çok iyi dost idik.

 Yıllar geçtikçe gurbet bizleri köyümüzden göçe zorlarken zühtü aydın abimiz’de hatırladığım kadarı ile bir almanya macerası olmuştu,yıllar geçsede bizim dostluğumuz devam etti,rahmetli oğlu ömer aydın ankarada çalıştığım iş yerine geldikçe sohbet eder,dertleşirdik,ben iş olduğu zaman yani onun yaptığı fayans,kalebodur işleri tabiki ömer kardeşime ulaşırdım,ne yazıkki bu sohbet ve dertleşmelerimiz kısa sürdü,ömer kardeşimizi genç yaşlarda kaybettik,allah rahmet eylesin. Geçen yıl köye gittiğimde zühtü abim’izle yakın ilişkilerimiz oldu,onun çaldığı bir düğünü ve ziyaret şenliğini amatörce kameraya çekmiştim ve ona kayıt yapınca bu kayıtları bir anı olarak ona ileteceğimin sözünü vermiştim,işte aylar geçti bu gün benim iş yerimde zühtü abimizle buluştuk,konuştuk,eskileri yadettik ve ben bu arada kısacıkta olsa onunla bir söyleşi yapma gerğini duydum,içten,samimi,duygulu cevaplar vererek beni sonsuz derecede menmun etti,işte bu sıcacık söyleşimizi siz değerli arkadaşlar’la paylaşmak istiyorum.

Orhan çınar-Bu mesleğe nasıl başladınız? 

Zühtü aydın-İlk önce davul çalarak zurnacılık mesleğine başladım,çok uzun bir yoldan sonra ilk düğünümü kırıntılı zurnacı hüseyin bey’le yaptım ama daha öncesinden rahmetli ismet kara abimin çok desteğini ve yardımını gördüm,ismet kara benim ön üstadım oldu.

Orhan çınar-Kaç yıllarıydı başladığınız zaman? 

Zühtü aydın-Hatırladığım kadarı ile 1958 yılı’nda başlamıştım ben bu mesleği öğrenmeye.

Orhan çınar-Yani hala bu mesleği yürütüyormusun? 

Zühtü aydın-Evet ilk gün’ki heyecanım nasılsa şimdide o şevkle mesleğimi icra etmeye çalışıyorum.

Orhan çınar-Allah gecinden versin ama yarın ne olacağımız belli değil,sizden sonra bu mesleği yürütecek bir köylümüz olacakmı ? 

Zühtü aydın-Benden sonra bu mesleği ismet kara abimizin torunu mustafa kara yürütür inancındayım,ona güveniyorum.

Orhan çınar-Abi şimdi bu mesleğin neşeli olduğu kadar zor taraflarıda var,bunları bizlerle paylaşmak istermisiniz? 

Zühtü aydın-İllaki her mesleğin böyle cilveleri oluyor,en zor tarafı yağmurlu havalar ve içki masalarındaki insanlar,bunlarla yaşadıklarımı anlatsam saatler sürer,bu işte bizim mesleğin en zor tarafı ama düğün ne kadar kalabalık olursa o zaman o düğünün tadına doyum olmuyor,bunun tarifi imkansız,insan büyük keyif alıyor.

Orhan çınar-Hiç arşiviniz ve’ya kaset çalışmalarınız oldumu,olacakmı? 

Zühtü aydın-Bende çok istiyorum böyle bir arşivin olmasını,kasetlerimizin çıkmasını,yöre kültürümüzün yaşatılmasını ama bazı şeyler hemen gerçekleşmiyor,maddi ve manevi destek gerekli,ben yine elimden gelen çabaları gösteriyorum inşallah geride bir arşiv ve kasetlerim olacağı inancındayım.

Orhan çınar-Çıktığınız tv proğramları oluyormu? 

Zühtü aydın-Evet oluyor mavi karadeniz tv de proğrama çıktım.

Orhan çınar-Sizinle sohbet ederken istanbulda düğün ve folklör çalışmalarınız olduğundan bahsettiniz,bu çalışmalarınızı bizlerle paylaşırmısınız? 

Zühtü aydın-İstanbulda şu an iki grup folklör ekibi kurdum çocuklardan,kız ve erkekler onları yetiştiriyorum,gösteriye hazır hale geldiklerinde çeşitli etkinlikler yapacağımızn,yöre kültürümüzü sizlerin beğenisine sunacağımın bilgilerini veriyorum,inanıyorumki güzel etkinlikler olacak,herkes severek izleyecek kanaatindeyim.

Orhan çınar-Bu mesleğin size getirisi ne oldu,maddi ve manevi olarak? 

Zühtü aydın-Maddi olarak çok büyük gelirlerimiz olmasa’da geçinmek için gerekli ihtiyaçlarımızı karşılıyor,yeterli geliyor,manevi yönünü tarif etmem imkansız,dostluklar,arkadaşlıklar,hatıralar ….vs. bunlara değer biçilir mi.

Orhan çınar-Benim unuıtup’ta soramadığım şeyler varsa bizlere ne söylemek isterdiniz? 

Zühtü aydın-Değerli üstadım ismet kara’ya çok büyük minnetlerimi bildiriyorum,bana çok desteği oldu,bazen küskünlüklerde oldu ama ben onu saygıyla anıyorum(burada ismet abimizle olan bir hadiseyi bana samimiyetle anlattı ve o hala onun şokunu yaşıyor gibiydi,o bölüm ikimizin arasında kalacak)ve ismet abimizin ölümü onu çok sarstığını,her cuma mezarına gidip fatiha okuduğunu bana samimiyetle anlattı,onun çok iyi bir sanatkar olduğunu,öyle kişilerin asırda bir geleceğini söyleyerek inşallah torunu mustafa kara onun mesleğini yürütür temennisinde bulundu.

Orhan çınar-Bu kısacık ama güzel söyleşi için sizlere çok teşekkür ediyorum. 

Zühtü aydın-Bende çok teşekkür ediyorum,inşallah yazın köye geldiğinizde güzel bir ortamda daha geniş bir söyleşi yaparız,herkese ben’de teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyorum

09/01/2009 ANKARA

_________________

Orhan çınar 
ANKARA
tel:0312 3242210/2065(iş tlf.)
05325641181
orhcinar@gmail.com

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

Yorum Yok
  • Hsyn KUMAŞ dedi ki:

    zühtü dayı , gerçekten biz gençlerin örnek aldığı saygı duydugu bi büyüğümüzdü… düğünlerde onun bize tattırdığı horon tadını unutmak mümkün değil.. yöremize ait halk oyunlarını az çok oynayabiliyorsak bunu o büyük insana borçluyuz…MEKANIN CENNET OLSUN VADİNİN SESİ..