O ALUCRADA BİR İLK
      Haber:Yavuz KAYACIK Kaynak :Giresun ışık gazetesi
      Alucra ilçemizde Anadoluya adını duyuran İlk bayan şairesi Derya Tosun     Yılmaz         Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanan “SAZIN VE SÖZÜN SULTANLARI” Yaşayan Halk Şairleri kitabında yerini aldı.

 

      Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat öğrencilerin katkıları ile yurt genelinde yapılan çalıma sonucunda hazırlanan “SAZIN VE SÖZÜN SULTANLARI” adlı eser 8 çilt ve takriben 5000 sayfadan oluşuyor.

      Kültür hazinezi değerindeki bu büyük yapıtta Alucra ilçemizden Ozan Arif ve Alucra ilçemizin ilk bayan şairi Derya Tosun Yılmaz’ın hayatı ve eserleri yayınlanmakta.

 

      1979 yılında Giresun ilimizin Alucra ilçesinde dünyaya gelen şair’e Derya Tosun Yılmaz Edebiyat çevresinde eserleri hayranlıkla dinlenirken sürekli takdir alması nedeni ile tüm gözleri üstüne çekmeyi başardı ve kalemi ile hep ilklerin altına imza atmıştır.

 

      “SAZIN VE SÖZÜN SULTANLARI”adlı eserin VII çiltin 157-170 sayfaları arasında 13 sayfalık yer verilen şaire Günümüzde yaşayan şair ve ozanlarda üstat olarak Abdurhman Karakoç ve Ozan Arif ‘tir belirtirken

 

      Geçmiş dönemde ise Karacaoğlan,Sümmani,Erzurumlu Emrah,Dadaloğlu,Aşık Seyranive Aşık Reyhani’yi Üstatlarımdır diyerek belitmiştir.

 

      USADER (Uluslararası Sanatcılar ve Edebiyatcılar Derneği ) Genel Sekreteliğini yürüten ve İLESAM(İlim Edebiyat Sanat Mensupları)üyesi Derya Tosun Yılmaz ın eserleri ayrıca Sevgi Yolu Kültür Dergisi ,Kültür Çağlayanı Sanat Edebiyat Dergisi, SİYŞAD (Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği) tarafından hazırlanan “BİR DAMLA BİN UMUT”Antolojisinde ve “GÜLDESTE “ Antolojisinde yayınlandı.

 

      İstanbul da Giresun Feshane Günleri 3. Ne kayılan şaire Anadoluya adını Cumhuriyetin temelleri atıldığı yer olan kültür şehrinde duyurdu.

 

      ŞİYŞAD kurucu başkanı Sabiha Serin ve Yönetim Kurulu tarfından düzenlenen Valilik ve Belediyelerden tam destek alan kültürel etkinliğe yudun dört tarafından 100 seçkin şair katıldı. Bu şairlerin arasında Giresun Işık Gazetesi Ankara Temsilcimizde vardı.

 

      Şairemiz Derya Tosun Yılmaz şaiir Yavuz Kaycık ile birlikte yurt genelinde düzenlenen “Namelerde Alucra” adlı organizasyonunu yönetti.

 

      2009 yılında sanat ve edebiyat ortamına giren şaire 3 yıllık bir süre içerisinde hızlı yükselişi dikkatlerden kaçmadığı gibi zirveye çıkışıda yakın olarak görünüyor

 

      Ödülleri

 

      Çalgan Köyü Derneği 2009 – Alucra Eğitim Derneği 2011 – Mamak Belediyesi 8 Mart 2011Giresun Işık Gazetemiz Adına Şairemiz Derya Tosun Yılmaz hanıma bundan sonraki sanat hayatında başarılar dilyor ve YAYLA ÇİÇEĞİ adlı eserini siz saygı değer okurlarımızın beğenisine sunuyoruz.Yayla ÇiçeğiDağların nazlısı sarılı süsü

 

      Hasretin adıdır yayla çiçeği

 

      Yayılmış sırtlara cennet örtüsü

 

      Hüznümün odudur yayla çiçeğiAdı bazen altın otudur dilde

 

      Gülümser yüzüne hele bir gül de

 

      Sarar saklarsın bir parça tülde

 

      Memleket tadıdır yayla çiçeğiKaldırır güneşe asil başını

 

      Toprağa saplamış tüylü döşünü

 

      Suyundan içersen böbrek taşını

 

      Düşürür badedir yayla çiçeğiKekikle dostluğu sürer ezelden

 

      Yaz gelir geçilmez dağlar güzelden

 

      Sırrımı veririm saklar özelden

 

      Şifası yedidir yayla çiçeği

Derya’nın köyünün edalı kızı
Sevemez hazanı sevemez güzü
Çekilince şenlik asılır yüzü
Gurbette sadedir yayla çiçeği

 

 

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar