ÇALGAN DİYE BİR KÖY VAR UZAKTA (alucra.com’dan alıntı)

Çalgan Diye Bir Köy Var Uzakta…

ÇALGAN DİYE BİR KÖY VE BU KÖYLE İLGİLİ HATIRALARIMÇalgan Köyü önceleri Gümüşhane-Şiran’a bağlı bir yer iken, Yeşilyurt (Çakmanus) Köyü ile Burga Baba (İlyas Baba) mevkiindeki bir yayla davası neticesi davanın daha rahat görülebilmesi için 1956 yılında Alucra’ya bağlanmayı tercih etmiştir. Bu tarih itibarıyla da Alucra’nın Gümüşhane istikametindeki sınır boyu olmuştur.

Çalgan, Alucra’dan Şiran istikametine doğru giderken yolun solunda 3 km kadar içeride kalmaktadır. 1981 ‘deki kayıtlara göre 503 nüfusu var. Günümüzde kaç nüfustur bilemiyorum ama yaptığım araştırmaya göre yaklaşık 80 hanelik bir köy olmasına karşın kış aylarında bu sayı 20-25’e kadar inmektedir. 1876 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde köyde 30 hane ve 100 nüfus olduğu, nüfusunun tamamının İslam olduğu belirtilmektedir. Çalgan bu tarihlerde Şiran’a (Karaca), Şiran Gümüşhane Sancağına, Gümüşhane Sancağı ise, Trabzon Vilayeti’ne bağlıdır. Bu tarihlerde Giresun da Trabzon Vilayeti’ne bağlıdır. Bununla ilgili belgeler yazının ekindedir.Alucra’nın hemen her köyünde olduğu gibi Çalgan da vaktiyle çok göç vermiştir. Çalgan’ın özellikle Almanya ve Fransa gibi ülkelere çalışmaya giden pek çok bireyi bulunmaktadır.Ben de 2006 yılında bir kez Çalgan’a gittim. Benim gitmem bilinçli bir ziyaretten ziyade biraz tevafuken oldu. İnşaat için bir ustayla görüşmek üzere dayımla birlikte Şiran’ın Konaklı Köyüne gitmiştik. Ustanın evine gittiğimizde ailesi onun Çalgan Köyünün muhtarının evinde çalıştığını söyleyince, bizde dönüş yolumuzun üzerinde olan Çalgan Köyüne uğradık. Ve Köy Muhtarının evine giderek aradığımız ustayla görüştük. Tabi Anadolu kültürünün bir tezahürü olarak köye misafir olunca hele de muhtara misafir olunca artık onların misafirperverliğine kendimizi teslim ettik.Dayım da Alucra’da uzun yıllar Mesudiye Mahallesinin Muhtarlığını yaptığından (Yunus KARAÇAYIR) doğal olarak birbirlerini de tanıyorlardı. İki eski tanışın da sohbetiyle bir süre orada misafir olarak kaldık ve sonra müsaade isteyerek oradan ayrıldık. Ancak Köye ziyaret amacımım bir anlamda iş görüşmesi için olduğu için çevreyi ve köy arazisini çok fazla inceleme fırsatım olmadı. Ancak Köy insanının ilgisi hatıralarımda iz bıraktı.Geçtiğimiz günlerde Nağmelerle Alucra isimli şiir yarışmasının ödül törenine katıldığımda daha önce sanal ortamdan tanıdığım ancak orada fiilen tanışma fırsatı bulduğum Çalgan’lı dostlarla karşılaşınca o hatıralarım tekrar canlandı. Hatıralarımı canlandıran da Çalgan’lı dostların sıçak, samimi ve içten davranışları oldu.Çalgan’da Tosun soy isminin bulunması, benim soy ismimin de Tosun olması nedeniyle pek çok kişi sen Çalgan’lı mısın? diye bana sorduklarından aslında Çalgan ismine aşinayım. Doğal olarak her seferinde de benim Demirözü Köyünden olduğumu, sülalemizin Demiröz soy ismini kullanmasına karşın benim, Demirözü Köyünün Tosun soyadına sahip tek ailesine mensup olduğumu anlatıyorum. Bu konunun hikâyesini “Demirözü Köyünden Bir Yaşam Hikâyesi” isimli yazımda anlatmıştım.

Sonuç olarak Çalgan’lı dostları tanıyınca anladım ki;  buranın insanı sanata yatkın bir kişiliğe sahip. Bu konuda gerçekten de başarılılar. Yavuz KAYACIK, Derya Tosun YILMAZ, Berk Tunga TAŞ, Orhan ÇINAR ve daha nice sanatçı ve şahsiyetler yetiştirmişler.  Hepsi de Alucra sevdalısı..

Sevgi ve saygılarımla

Murat TOSUN

 

www.alucra.com

 

Yazar: gokturk

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

Yorum Yok
  • DOGAN dedi ki:

    murat beyinyazılarını takip ediyorum,kendisine yeni yazı ve araştırmaların da başarılar diliyorum,çevremizde bu tarz da bir araştırmacı ve paylaşımcı olması ne güzel.yeni paylaşımların da destek vereceklere ve kaynak kişilerede teşekkür edıyorum

  • çalgan köyü dedi ki:

    teşekkür ederim sevgili Murat TOSUN