SELEN (Yağmur Perisi ile söyleşi.)

Ben yağmur perisi kardeşimi bu sayfalarde güzel şiir,yazı ve eleştirileri ile tanımaya çalıştım,araştırdıkça öyle çok şeyler öğrendimki inanın hayretler içinde kaldım,onunla gurur duydum,verdiği mücadelerde dualarımla yardımcı olmaya çalıştım.
Sevgili yağmur perisi kardeşimin başından öyle bir olay geçmişki bu onun hayatında bir dönümün başlamasına sebep olmuş,verdiği mücadeleler,tedaviler,acilar vs. …….Yani kardeşimiz sabır ve cesaretiyle inancınıda birleştirerek bu günlere gelmiş,kendisi ile bir söyleşi fikri yapma düşüncem oluştu kafamda ve bunu sizlerle paylaşmak isteği,arzusu vardı,acaba sevgili yağmur perisi kardeşim bu öneriyi kabul edecekmiydi,istemeden eski günleri hatırlatacağım için bana tepkisi ne olacak diye düşünmedim değil ama ben onun yazılarından’da cesaret alarak bana olumlu cevap vereceği ümüdi’ile düşüncelerimi kardeşime ilettim ve bana olumlu yanıt verdi,benden soruları yollamamı istedi,ben sorularımı hazırlayıp yolladım ve onunla yüz,yüze bir söyleşi yapma imkanım olursa bunu’da gerçekleştirmek için elimden gelen çabayı göstereceğim sözünü veriyorum.
Sevgili arkadaşlar aşağıda’ki söyleşiyi yapmadan önce ben sevgili kardeşimle bilgileri edinmek için bazı akrabaları ile temasım oldu,yeterli bilgiyi edindim,sevgili kardeşim verdiği mütevazi cevaplarda nerdeyse az cevap bile vermiş,yaşadıklarını abartmadan,çektiği sıkıntıları bizlere hissettirmeden öyle güzel cevaplar vermişki kendisine burdan sizler adına teşekkürleimi iletiyorum ve keyifli sohbetimize başlıyorum.orhan çınar-Bize kendinizi tanıtırmısınız?
Yağmur perisi-1976 istanbul doğumluyum,kendinizi anlatın sorusuna aslında ayrıntılı cevap vermek’te zorlanıyorum. Kendimi anlatma konusunda pek yetenekli olduğumu söyleyemem. İstanbul’da doğdum ve büyüdüm,iyiki’de öyle olmuş. Dünya’nın en güzel şehri diyebilirim. Büyüdüğüm yerleri ve mekanları çok seviyorum. Lise mezunuyum,üniversiteyi kazandım amam tercih yapmadığım ve bazı sorunlar yüzünden eğitimime devam edemedim. Gerçi insanlar kendisini her şekilde geliştirebilir,yeterki istesin ve buna inansın hayata,olaylara gerçeği tarafından her zaman bakmak tecihim olmuştur.Açık sözlü ve net birisi’yim,çevremde arkadaşlarım ve dostlarım sayılı değildir,insanlarla diyaloglarım şimdilik bu kadardır diyebilirim.Orhan çınar-Kaç kardeş’siniz? Yağmur perisi-Dört kardeşiz abim(Ahmet),ablam(Sema),kardeşim(Oğuzhan).

Orhan çınar-Köyümüze hiç gittiniz mi? 

Yağmur perisi-Çoook eskiden ortaokul çağlarında gitmiştik bir hafta kalmıştık.Sanırım tam emin değilim gün konusunda.

Orhan çınar-Gittiyseniz köyümüz hakkında düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz? 

Yağmur perisi-Hatırladığım kaderı ile köyün kızları ile gittiğimiz piknik yeri.Açıkçası pek bir şey hatırlamıyorum,çok güzel yeşili olan bir yer geğildi,belkide hatırlamak istemiyorum….

Orhan çınar-Babanne ve dede’ni yakından tanıdın’mı? 

Yağmur perisi-Tanımaz olurmuyum babaannem huysuz ve bi okadar’da sevimli birisiydi,benim kendisine benzediğimi söylerdi.Artık iyi bir şeymi,kötü bir şeymi bilemiyorum? Ama kendisi ile bir çok anım var iyiki tanımışım diyorum şimdi.Düşüncelerim insanların büyükleri olmalı ve onlarla uzuuuuun ömürler yaşamalı.Bu bile farklı bir zenginlikmiş,bunu şimdi daha çok anlıyorum.
Dedemi çok seviyordum,her geldiğinde bıkmadan sürekli okuduğu bir kitap vardı.Dedemle güzel zaman geçirdiğimi söyleyebilirim.ALLAH ikisi’ninde mekanını cennet etsin.

Orhan çınar-O uğursuz kaza’yı anlatmak istermisiniz? 
(cevap vermeye bilirsiniz,eğer cevap verirseniz aşağıdaki soruları’da sormak istiyorum.) 

Yağmur perisi-Kaza’yı kısaca anlatabilirim.İki araba ile köye gidiyorduk,babamın uykusunun geldiğini bilerek devam ettiğimiz yolculuğumuz aslında hepimiz için tedirginlik oluşturmuştu.Sabah olmadan önce durup,bir yerde dinlenebilmek için babama ısrar ettiğimi hatırlıyorum.
Fakat dinlenmek için her hangi bir yerde durmadık,ben babamın uyuduğunu gördüm ama saniyeler öyle hızlı geçtiki an ve an yaşasamda artık durdurabileceğimiz hiç bir şey yoktu.
Sabah saatleriydi,benzinlikten benzin aldık ve çok ilerlemeden babam daldı,araba takla attı.Aslında iki araç gidiyorduk ama onlar bizden önde oldukları için bizi göremediler.çok uzun süre yardım bekledik,,nasıl bir durumdu’ki kardeşimin yoldan yardım isteme taleplerine kimse cevap vermedi,insanlar duyarsız davrandı,yani benim durumumun,anne ve babamın hayatta olmayışının sebebi zamanında bize yardım edilmemesi.Bu tıp dilinde’de onaylandı,zamanında yardım almadığımız için bu kötü sonuçla karşılaştık.

Orhan çınar-Bu acıyı kimse yaşamak istemez ama bunun sizde yarattığı etkileri bizlerce dost’ça paylaşmak istermisiniz? 

Yağmur perisi-Bende oldukça kalıcı bir etkisi var tabi’ki,on dört yıldır bedensel engelliyim,bende bunun dışında bıraktığı etki yaşamım ile ilgili tüm planlarımıortadan kaldırması.
Olumlu yönleri oldumu diye sorarsanız,hayır diyebilirim.Önceki yaşantımda’da oldukça başarılı,sevilen ve kendine özgüveni olan bir kişi’idim,yine öyleyim,fiziksel engelli olmak kendime olan saygımdan hiç bir şey kaybettirmedi,çevrem dostlarım yine aynı,sadece fiziksel olarak yürüyemiyorum hepsi bu.

Orhan çınar-Yamanınızdaki zorlukları anlatmak istermisiniz? 

Yağmur perisi-Yaşam zaten başlı başına zorluklar içinde,benim için zor olan yönleri istediğim her şeyi yapamamak oldu,burada hata tamamen kendime ait,engelli olmak eğitim hayatıma ve/veya diğer isteklerime engel değildi,sadece bu engeli ben kendim koydum.Zorluklar nedir diye kendime bir soru sorsam hiç bir şey diye genel bir cevap’ta verbilirim.

Orhan çınar- Ailenizden ve dostlarınızdan yeterli desteği görebiliyormusunuz? 

Yağmur perisi-Hiç bir zaman decteklerinde bir eksiklikgörmedim,özellikle kendi çevremden yani kendi arkadaşlarımdan benimle bereber hastanede günlerce zaman geçirebilecek kadar muhteşem insanları tanımış ,onlarla arkadaşlık etmişim,hala hepsi ile görüşüyorum.
Aile’ye gelirsek öncelikle amcam’dan bahsetmek istiyorum,kendisine ne kadar teşekkür etsem o kadar yetersiz kalır,bunu biliyorum. Bu arada sevgisini pek belli etmeyen ve göstermeyen birisiyim ama onun beni anladığını en azından hissediyorum. Beni ilk günden bu güne hiç yalnız bırakmadı,her an her istediğim,istediğim an yanımda oldu,bazen’de sadece o yanımda oldu. Keza aynı şekilde eşi’de öyle ,ne zaman ihdiyacım olsa yanımda oldular.Salih amca’ma ve yengeme buradan’da sonsuz teşekkür etme fırsatı bulmuşken kendilerine sevgilerimi gönderiyorum. Diğer amcamlar,eşleri,Yakın kan bağım olan kuzenlerim hepsi yanımda olmuştur,bu konuda oldukça şanslı sayılabilirim.

Orhan çınar-Yazı ve şiirlerinizde biraz yaşama sitem var gibi,bunu yaşadıklarınıza yorabilirmiyiz? 

Yağmur perisi-Paylaştığım şiirler genellikle alıntıdır,aslinda yaşamın kendisini anlatan sözler içeriyor.Sitem ve isyan bende her zaman vardır ve her zamanda olacağını biliyorum,en azından bu kadarına hakkım olduğunu düşünüyorum,yaşadıklarımla bir bağlantısı varmıdır? bunu’da ayrı düşünmek gerekiyor.

Orhan çınar- Lise mezunu olduğunuzu ve o kaza’nın olduğu yıl üniversiteyi kazandığınızı öğrendim,eğitiminize devam edebildinizmi? 

Yağmur perisi-Doğru duymuşsunuz.Yukarıda’da yorum yapmıştım,kazandığım üniversite bana hitap etmediği için hiç düşünmedim ama daha sonra eğitim için bir çaba harcamadım,kendime gelmek oldukça uzun zamanımı aldı.(sağlıkaçısından)ani ruhsal değil.

Orhan çınar-Eğer yapamadıysanız bu sizde bir olumsuzluk yarattımı? 

Yağmur perisi-Tabiki yarattı.Öncelikle insanların konumu ne olursa olsun kendilerini geliştirmeli diye düşünüyorum.Okumalı yanibu istyer devlet okullarında olsun ister kendi dünyalarında.Eğitimsizliğe ve cahiliğe tahammülüm yok dersem abartmış olmam kesinlikle,istediğim bir alanda eğitim almak ve üretici konumda devam etmek isterdim. Bu benim için büyük bir eksikliktir.

Orhan çınar-Hissettiğim kadarı ile Türk ve Dünya yazarlarının eserlerinitakip ediyorsunuz,yazdığınız yani alıntı yaptığınız şiirlerde çok duygu ve estetik bir uslup var.Yanılmıyorum değilmi? 

Yağmur perisi-Haklısınız,sanat denildiğinde aklıma belirli bir kalıp gelmiyor,her türlü yazarı,her türlü fikri opkurum ve kendi içimde kendi yorumumu yapar sonuca varırım…..Tek bir pencereden bakmak oldukça sığ geliyor bana.Bir yerlerde söyleyebilecek sözlerimiz olsun istiyorsak okumalıyız.Haksızmıyım.

Orhan çınar-Ev yaşamında kendi işlerinizi yardımsız yapabilirsiniz ama dışarı çıktığınızda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz? 

Yağmur perisi-İlk zamanlar hiç bir şeyi kendi başıma yapamıyordum ama uzun zaman aldığım tedaviden sonra şimdi kendi bağımsızlığımı ilan ettim diyebilirim,dışarda hiç bir şekilde zorlanmıyorum,her yere gidebiliyorum,özellikle tercih ettiğim mekanlar var.Bunun dışında belediyeler ortopedik özürlüler için ne kadar düzenli altyapı sağlarsa,bizler o kadar rahat ediyoruz,yani bu konu’da bir zorluk çekmiyoruz.

Orhan çınar-Elinizde bir sihir olsaydı neleri gerçekleştirmek isterdiniz?

Yağmur perisi-Bu soru ve benzerleri çok soruldu ve hep aynı cevabı verdim.Hiç bir şeyi değiştirmek istemezdim,çünkü ne sihirli bir değnek olduğuna,ne’de böylesi mucizeler olduğuna inanıyorum.

Orhan çınar-Üyelerimize bir tavsiyeniz olacakmı? 

Yağmur perisi-Bu siteye girmemin aslında ozel bir nedeni var ama bunu açıklamak çok zor.Üyelerimize tavsiyem daha aktif,daha seçici olmaları.Şu an forum oluşmuş durumda diyemem,ayrıca paylaşımda oldukça az ve yetersiz.Her türlü konuyu kapsayan bir site oluşmuş durumda değil.

Orhan çınar-Sizi belki biraz üzmüş olabilirim ama böyle acılar bir daha yaşanmasın diliyorum ve bu güzel söyleşi için size üyelerimiz adına teşekkürlerimizi iletiyorum. 

Yağmur perisi-Rica ederim üzülmediğimi açıkça söyleyebilirim.Artık ne anlatmak,ne’de böyle paylaşımlar beni üzmüyor,üzmesinede müsade etmiyorum diyebilirim.Rabbim kimseye böyle olaylar yaşatmasın.
Ben size teşekkür ediyorum.Bu soruları siz sorduğunuz için cevapladığımı söyleyebilirim,aksi halde bu kadar düşüncelerimi ifade edebileceğim bir ortam olduğunu düşünmüyorum,çünki insanları pek tanımıyorum.
Sorular ve göstermiş olduğunuz incelikten dolayı teşekkür ediyorum,istanbula geldiğinizde misafirim olursanız sevinirim.
Ankarada yaşayan ve ilk günlerimde yanımda olanbir aile var.Kendilerini hatırlamıyorum ama o eşsiz insanlara’da yanımda oldukları için ömer közleme ve melek közleme.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyırum.

20 kasım2008 

Orhan çınar-
_________________
orhan çınar
ANKARA
tel:0312 3242210/2074(iş tlf.)
05325641181
orhcinar@gmail.com

 

Orhan ÇINAR orhcin06@hotmail.com

 

Yazar: orhan

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar